• „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“

          • Aj tento rok  sa naša škola zapojí do projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“.

            Po minulé roky sme vyzbierali desiatky krabíc a mikulášskych balíčkov, ktoré počas vianočných sviatkov urobili radosť mnohým seniorom, za čo Vám ešte raz veľmi pekne ďakujeme! Ak máte chuť obdarovať seniorov, ktorí počas Vianoc nebudú so svojimi blízkymi, môžete tak urobiť do piatku 1. 12. 2023.

            Presný návod ako naplniť krabičku nájdete na plagáte pod textom.

            Krabičky môžete nosiť p. uč. Olejárovej.

          • Prevencia šikanovania

          • Šikanovanie sa v počiatočných štádiách viac či menej vyskytuje takmer v každej škole a

            školskom zariadení. Na rozdiel od iných typov nežiaduceho správania, s ktorými sa stretávame v

            školskom prostredí, je šikanovanie obzvlášť rizikové, pretože často zostáva dlho skryté. A pritom aj

            pri relatívne malej intenzite šikanovania môže u jeho obetí dochádzať k závažným psychickým

            traumám s dlhodobými následkami.

            Je preto dôležité, aby sme si my pedagógovia, odborní zamestnanci, rodičia všímali správanie žiakov a zakročili  už počiatočných štádiách šikanovania.

          • NOVEMBER 1989

          • 17. novembra sme si pripomenuli výročie Nežnej revolúcie. Pri tejto príležitosti vzniklo viacero pekných materiálov. Odporúčam vám vypočuť si nový diel podcastu „Ľudskosť“ o občianstve - dozviete sa v ňom, čo môžeme robiť, ak sme nespokojní s vývojom v našej krajine, či ako sa môžeme priblížiť ľuďom, ktorí vnímajú verejné dianie inak ako my.

            K.Štrasserová

          • AKO MOTIVOVAŤ ŽIAKOV K UČENIU

          • Lektorky z Inštitútu pre aktívne občianstvo pripravili video zamerané na to, ako čo najefektívnejšie motivovať žiakov na vyučovaní. Keďže v ostatnom čase vnímame nezáujem žiakov o učenie , v ponúknutom videu sa dozviete nielen praktické tipy na zvyšovanie motivácie, ale aj dôvody, prečo je dôležité viac rozvíjať vnútornú než vonkajšiu motiváciu detí.

            Verím, že video bude pre učiteľov ale aj rodičov inšpiráciou.

            K.Štrasserová

          • Okresné kolo technickej olympiády v Ružomberku

          • Dňa 23.11.2023 sa naši žiaci Benjamin Roy Harbach, Filip Frič a Stanislav Kubín zúčastnili okresného kola technickej olympiád v Ružomberku, kde si zmerali svoje vedomosti a praktické zručnosti. 

              Najúspešnejší bol Benjamin Harbach, ktorý v kategórii B (žiaci mladší) skončil na 3.mieste. V kategórii A (žiaci starší) sa chlapci Stanislav Kubín a Filip Frič umiestnili na 5.mieste. V mene celej školy našim reprezentantom gratulujem a ďakujem za reprezentáciu školy.  

          • Zdravý životný štýl

          • Vieme, že naše telo je treba si chrániť. A akým spôsobom sme si pripomenuli na prednáške zdravý životný štýl.

            Ďakujeme

          • Halloween a Pamiatka zosnulých

          • Okrem halloweenskej párty, masiek a dobrôt sme si pripimenuli aj na naše slovenské sviatky a zapálením sviečky sme spomínali na svojich najbližších. Žiaci 4.ročníka. 

          • Medzinárodný deň tolerancie

          • 16. november - Medzinárodný deň tolerancie. Poslaním tohto dňa je zvýšiť povedomie spoločnosti o potrebe tolerancie a nebezpečenstvách a negatívnych dôsledkoch intolerancie - neznášanlivosti.Tolerancia je harmónia v rôznorodosti, je to vzájomné rešpektovanie, akceptácia a uznanie bohatej odlišnosti svetových kultúr, foriem prejavu a spôsobov života ľudí. Je pestovaná znalosťou, otvorenosťou, komunikáciou a slobodou myslenia, svedomia a viery. Tolerancia je byť samým sebou bez potreby vnucovania svojich názorov a pohľadov iným. Je to predovšetkým aktívny prístup vyplývajúci z pochopenia všeobecných ľudských práv a základných slobôd iných.Uplatňovanie tolerancie neznamená tolerovať sociálnu nespravodlivosť alebo vzdať sa svojho presvedčenia. Znamená to, že každý má mať slobodne svoje presvedčenie a akceptovať, že iní majú tiež svoje. A práve tieto myšlienky nás viedli k tomu, že si Medzinárodný deň tolerancie pripomenieme aj na našej škole vytvorením plagátu so stromom tolerancie. Príď a prispej svojim výnimočným odtlačkom (budova 1. a 2.stupeň, prízemie).

             

          • NEBEZPEČNÉ VIDEÁ NA WHATSAPPE

          • Asi ste zachytili, že sa v aplikácii Whatsapp objavila skupina „Pridaj čo najviac členov“, ktorá zverejňuje nevhodné, násilné a nebezpečné videá.

            Strach rodičov z toho, čo sa šíri v telefónoch detí je naozaj oprávnený.

            S videním videí je spojené emocionálne riziko. Nevyžiadaný obsah môže deti vystrašiť, traumatizovať, znecitlivieť voči násiliu, oslabiť empatiu, ale aj normalizovať násilie a agresiu.

            Nie je to sranda.

            Sledovanie videí je spojené s mnohými pocitmi. Na jednej strane dieťa cíti, že by to nemalo robiť, ale na tej druhej ho to aj istým spôsobom láka. Tým, že je v skupine so svojimi rovesníkmi, ktorí ho tam pridali, cíti sa „výnimočne“. Má pocit, že nesmie zlyhať a sklamať. Zrazu je súčasťou nejakej skupiny, k niekomu patrí, je to tajné a deje sa to mimo dospelých.

            Skupina apeluje na to, aby to nikomu nepovedali, aby videá nevymazali, lebo sa niečo zlé stane ľuďom, ktorých majú radi. Dieťa v danej chvíli nevie vyhodnotiť, či to je reálne a nedokáže posúdiť riziko, ktoré to so sebou prináša.

            Celá táto situácia spôsobuje obrovský stres a tlak. Prežitý stres sa v nich môže uložiť a ovplyvní aj ich život do budúcnosti, napríklad vzťahy, ktoré si bude vytvárať aj spôsoby, ktorými bude riešiť náročné životné situácie.

            Pýtate sa, prečo to niekto robí

            S týmito skupinami sa spája pocit moci, kontroly a možnosť niekoho a niečo ovplyvniť.

            Paradoxne to dáva ich životu zmysel, nevhodným a ubližujúcim spôsobom.

            V IPčku dlhodobo upozorňujeme na nové fenomény v online prostredí. A pri každom z nich majú rodičia často pocit, že nestíhajú, nepoznajú, vyvoláva to v nich pocit, že okamžite musia niečo urobiť pre ich ochranu a automaticky zvyšujú nad deťmi a technológiami kontrolu.

            To, čo však potrebujú oveľa viac ako kontrolu je PODPORA a vytvorenie pocitu bezpečia, dôvery a pochopenia.

            Použite technické mechanizmy na to, aby ste vytvorili bezpečné online prostredie a inšpirujte sa aj odporúčaniami

            Národný bezpečnostný úrad (https://www.nbu.gov.sk/index.html):

            - skontrolujte svojim deťom mobilné telefóny,

            - na ochranu mobilných zariadení použite aplikácie rodičovskej kontroly,

            - zistite, aké informácie o sebe potenciálne prezradilo,

            - spolupracujte s Políciou Slovenskej republiky,

            - po nahlásení na polícii a vykonaní potrebných úkonov, alebo po zistení, že nejde o nelegálny obsah, môžete skupinu opustiť a zablokovať,

            - poučte deti o type informácií ktoré nesmú na sociálnych sieťach zdieľať s ľuďmi, ktorých nepoznajú z fyzického sveta.

            Odporúčanie pre rodičov:

            - v žiadnom prípade si svojpomocne nevytvárajte zálohy, dôkazy, ani ich neposielajte ďalším ľuďom,

            - spoznajte pokročilejšie možnosti riadenia obsahu a blokovania,

            - zaujímajte sa o svoje deti a diskutujte s nimi o kybernetickej hygiene.

            Využite túto situáciu na rozhovor, otvorený, bezpečný a plný citov, nie zákazov, príkazov a zastrašovania.

            Opýtajte sa ich, či a čo o tom vedia, ako si majú na seba dávať pozor, ale najviac zdôranite, že STE TU, či už v tejto skupine boli alebo nie.

            Ak by ste potrebovali pomoc a podporu aj Vy, sú Vám k dispozícii naše linky pomoci IPčko.sk a Krízová linka pomoci (0800 500 333), veľa užitočných informácií nájdete na webe www.stalosato.sk alebo v publikácii Bez nástrah online - sprievodca bezpečným internetom pre rodičov.

            https://www.sk-cert.sk/sk/varovanie-pre-rodicov-pred-nebezpecnou-skupinou-na-platforme-whatsapp/index.html

          • e-Testovanie JESEŇ 2023

          • V období od 4. októbra do 15. novembra 2023 sa naša škola zúčastnila eTestovania JESEŇ 2023, ktoré bolo pripravené oddelením hodnotenia a monitorovania vzdelávania NIVAM (https://nivam.sk/) pre základné školy. V systéme e-Test boli pripravené elektronické testy zo slovenského jazyka a literatúry, matematiky, anglického jazyka a aj testy overujúce čitateľskú a matematickú gramotnosť. Tieto testy sú vhodné na opakovanie a prehlbovanie učiva z uvedených predmetov a sú v súlade s platnými vzdelávacími štandardmi pre ISCED 1, ISCED 2, resp. ISCED 3 (Štátny vzdelávací program) pre daný testovaný predmet. Testovania sa zúčastnili žiaci 5., 6., 8. a 9. ročníka.

          • iBobor

          • V dňoch od 6. do 10. novembra 2023 sa uskutočnila na našej škole súťaž iBobor (https://ibobor.sk/). Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

            Súťaže sa zúčastnilo dokopy 99 žiakov z I. a II. stupňa, úspešných riešiteľov z nich bolo 34.

            Za účasť ďakujeme všetkým riešiteľom, úspešným riešiteľom srdečne gratulujeme.

             

          • FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ

          • Jednou z možností, ako zvýšiť finančnú gramotnosť, je zaradiť do škôl viac vzdelávacích aktivít, ktoré budú žiakov učiť základné informácie o peniazoch už v nízkom veku. Z tohto dôvodu dňa 13.11.2023 žiaci 5. a 8. ročníkov absolvovali workshop finančnej gramotnosti. Workshop prebiehal veľmi zábavnou formou, kde všetci žiaci získali rôzne informácie z oblasti financií, riešili zaujímavé príklady a problémy, spoločne pracovali v skupinách, aby odhalili správny kód na otvorenie truhlice. Žiaci skladali, rátali, využívali aplikáciu v telefóne, aby sa im podarilo získať tajný kód. Mali sme aj víťazov, ktorí si odniesli zaujímavé ceny. 

          • Burza stredných škôl 2023

          • Výber strednej školy  je náročný proces. Žiaci sú ovplyvňovaní všetkým, čo na nich vplýva - média, kamaráti, rodina, škola, inštitúcie. Aj tak sa mnohokrát  deviataci nevedia rozhodnúť.  Práve  z tohto dôvodu CPPP v Liptovskom Mikuláši organizovalo dňa 7. 11. 2023 už 20. ročník  Burzy stredných škôl. Cieľom Burzy je poskytnúť informácie o stredných školách prioritne žiakom 9-tych ročníkov a ich rodičom, aby sa vedeli čo najlepšie rozhodnúť a vybrať si vhodnú strednú školu. V jednotlivých stánkoch študenti prezentovali kvalitu svojej strednej školy, podávali všetky potrebné informácie o možnostiach štúdia, vybavenosti školy, úspechoch, či mimoškolských aktivitách.

            Verím, že všetky informácie, ktoré boli poskytnuté, pomôžu žiakom vybrať si tú správnu vzdelávaciu cestu. Držme im palce!

          • Školská facebook stránka

          • Môžete nás sledovať už aj na oficiálnej Facebookovej stránke našej školy!

            Nájdete nás ako: Základná škola Miloša Janošku

            Link:

            https://www.facebook.com/profile.php?id=61551565457228&is_tour_dismissed=true

            Dozviete o najnovších aktivitách, školských udalostiach a novinkách. Naša stránka je miestom, kde môžete byť v kontakte s našou školskou komunitou. 

            Sledujte nás pre aktuálne informácie, fotky a príbehy z našej školy a pokojne zdieľajte s nami vaše zážitky a fotografie zo školského života!

          • Okresné kolo v šachu základných škôl a osemročných gymnázií

          • Dňa 13.11. 2023 sa konalo Okresné kolo v šachovom turnaji základných škôl a osemročných gymnázií. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci zo 7.B triedy, ktorí vo veľkej konkurencii obstáli na peknom druhom a deviatom mieste.

            Vivien Magerčiaková – 2. miesto

            Ondrej Fronko – 9. miesto

            Srdečne gratulujeme.

          • ŽIVÁ KNIHA PRE DEVIATAKOV

          • Čo je živá kniha?

            Ide o osobu, ktorá patrí ku skupine ľudí, ktoré sú často terčom nenávistných prejavov, predsudkov, odmietania, útokov a rôznych ďalších prejavov porušovania ľudských práv. „Čitateľom“ živej knihy môže byť každý, kto je ochotný počúvať a rozprávať sa. My deviataci sme sa vybrali na takéto „čítanie“ do Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého. Na vlastné uši sme si mohli v úzkom kruhu vypočuť tri príbehy troch dám - SANJE, JOLKY a KIKY -, ktoré nám porozprávali o svojich životných osudoch, počúvali nás a odpovedali na naše otázky.

            Presvedčili sme sa, že zásady rovnosti šancí, odmietania diskriminácie, dodržiavania ľudských práv, princípy demokracie, o ktorých sa učíme na občianskej náuke či etickej výchove, sú pre niekedy len teória na papieri.

            Ďakujeme Sanji, Jolke a Kike, Liptovskej knižnici GFB v Liptovskom Mikuláši, Centru komunitného organizovania v Banskej Bystrici. Vďaka nim sme mali možnosť zúčastniť sa stretnutia s týmito zaujímavými ženami v projekte Živá knižnica.

            Na záver jedna z reakcií žiakov: „Bodaj by som nikdy nemusel byť živou knihou!“